РЕГУЛАТОРНА: Бензините поевтинуваат денар, дизелот денар и половина – CARclub.mk | #1 за Автомобилите full screen background image
Search

РЕГУЛАТОРНА: Бензините поевтинуваат денар, дизелот денар и половина

Регулаторната Комисија за Енергетика пред само неколку моменти ги објави новите, намалени малопродажни цени на горивата.

Во согласност со методологијата за пресметка на цените, од вечерва малопродажните цени на горивата се намалуваат во просек за 2.93%.

Цените на ЕУРОСУПЕР-95 и ЕУРОСУПЕР-98 се намалуват за еден денар по литар, и овие горива ќе чинат по 58.50, односно 60.50 денари за литар.

Цената на ЕУРОДИЗЕЛ горивото се намалува за 1.50 денари за литар, па еден литар дизел гориво ќе чини 49.00 денари.

Новите цени стапуваат на сила вечева на полноќ и ќе важат до следната рекалкулација.Алфа и Омега на CARclub. Играчките остануваат, само стануваат поскапи.