full screen background image
Search

Регулаторна: Бензините поскапуваат 2, дизелот 3 денари!

Регулаторната Комисија за Енергетика ги објави новите цени на горивата – од вечерва бензините поскапуваат по 2, дизелот 3 денари!

Согласно методологијата која РКЕ ја користи за пресметка на цените, од вечерва на полноќ малопродажните цени се зголемуваат во просек за 5.64 проценти.

Тоа значи дека од вечерва на полноќ, малопродажните цени на бензините се зголемуваат за 2 денари, па еден литар ЕУРОСУПЕР-95 ќе чини 64 денари, а еден литар ЕУРОСУПЕР-98 ќе чини 66 денари.

Цената на ЕУРОДИЗЕЛ горивото се зголемува за 3 денари, и еден литар ќе чини рамно 50 денари.

Новите цени стапуваат на сила вечерва на полноќ и ќе важат следните две седмици.Алфа и Омега на CARclub. Играчките остануваат, само стануваат поскапи.