Browsing Category

Времеплов

Comments Off on Вечерно Кино: Ferrari го слави 70-тиот роденден!

Вечерно Кино: Ferrari го слави 70-тиот роденден!

Пред точно 70 години (и еден ден) – на 12ти Март 1947-ма година – Enzo Ferrari го стартуваше моторот на првиот модел на својата компанија

Март 13, 2017 Времеплов
Comments Off on МЕГА-ГАЛЕРИЈА: BMW го реставрираше прекрасниот 507 на Елвис Присли!

МЕГА-ГАЛЕРИЈА: BMW го реставрираше прекрасниот 507 на Елвис Присли!

Баварскиот производител реставрираше вистинска автомобилска икона – прекрасен примерок на BMW 507 кој своевремено му припаѓал на кралот на рок енд рол музиката – Елвис

Август 04, 2016 Времеплов
Comments Off on Наскоро доаѓа новиот Volvo V90, а ова е неговата семејна историја

Наскоро доаѓа новиот Volvo V90, а ова е неговата семејна историја

Караваните на Volvo за многумина се синоним за она што значи едно возило да биде караван – а новиот V90 ветува дека повторно ќе постави

Февруари 16, 2016 Времеплов
Comments Off on Среќен роденден – автомобилот денес полни 130 години!

Среќен роденден – автомобилот денес полни 130 години!

На денешен ден – пред цели 130 години е регистриран пронајдокот на Карл Бенз – првиот автомобил во светот!

Јануари 29, 2016 Времеплов
Comments Off on Дали знаете кој е првиот електричен автомобил на BMW?

Дали знаете кој е првиот електричен автомобил на BMW?

Баварскиот производител го претставил својот прв електричен автомобил уште во далечната 1972-ра година во Минхен, каде бил користел за Летните Олимписки Игри

Март 20, 2015 Времеплов
Comments Off on Интересни детали: Што значат буквите на регистерските таблички на производителите?

Интересни детали: Што значат буквите на регистерските таблички на производителите?

Сигурно сте приметиле дека на официјалните фотографии на германските производители автомобилите имаат слични комбинации на букви – но што тие значат

Јануари 11, 2015 Времеплов
Comments Off on Volkswagen Karmann Ghia – еден од оние, посебните автомобили!

Volkswagen Karmann Ghia – еден од оние, посебните автомобили!

Кога зборуваме за автомобилите од минатото, секогаш со посебен вид на љубов зборуваме за Karmann Ghia – еден од најубавите автомобили на сите времиња!

Мај 14, 2014 Времеплов
Comments Off on BMW E31 8 Series – Кралот на BMW кој остана без наследник!

BMW E31 8 Series – Кралот на BMW кој остана без наследник!

Серијата 8 на BMW беше автомобил кој можеше рамо до рамо да стои до најдобрите – но кога неговото производство заврши, никој не седна на

Јануари 17, 2014 Времеплов
Comments Off on Renault 4 – Повеќе од 50 години стар, но во срцето засекогаш млад!

Renault 4 – Повеќе од 50 години стар, но во срцето засекогаш млад!

Дали сте знаеле дека Renault 4, или како што ние знаеме да го наречеме – Четворката – излезе во еден милион примероци по само четири

Септември 01, 2013 Времеплов
Comments Off on Електричниот Peugeot 205 бил пренапреден за своето време

Електричниот Peugeot 205 бил пренапреден за своето време

Електричните возила претставувале солидна алтернатива на бензинските и дизелските верзии со декади. Сепак, корпорациите и изобилството од нафта биле главните виновници за непопулизирањето на електричните

Март 16, 2013 Времеплов
Comments Off on Времеплов: Историјата на BMW Series 3

Времеплов: Историјата на BMW Series 3

Од 1975 па до денес, серијата 3 на BMW е најпопуларниот а воедно и најпродаваниот модел на BMW и стои на самиот врв во компактниот

Март 10, 2013 Времеплов
Comments Off on 10 интересни работи кои можеби не сте ги знаеле за F1 возилата

10 интересни работи кои можеби не сте ги знаеле за F1 возилата

Се наближува почетокот на новата сезона на Formula 1, а ние ќе направиме една интересна ретроспектива на некои интересни детали кои можеби не сте ги

Јануари 08, 2013 Времеплов
Comments Off on BMW прослави 25 години од својот прв V12 агрегат

BMW прослави 25 години од својот прв V12 агрегат

BMW годинава слави 25 години од својот прв V12 агрегат, а тоа го направи со ретроспектива на неговиот развој

Октомври 30, 2012 Времеплов
Comments Off on Времеплов: Историјата на Ford Fiesta

Времеплов: Историјата на Ford Fiesta

Денес ќе ве вратиме назад низ времето, потточно во 1972 година кога се раѓа идеата за мал, градски автомобил – Ford Fiesta. Денес е еден

Октомври 28, 2012 Времеплов
Горе © 2011 - 2018 CARclub.mk - Сите права задржани. Developed by evolutive.mk