Browsing Category

Совети

Comments Off on Не седнувајте зад воланот под дејство на алкохол!

Не седнувајте зад воланот под дејство на алкохол!

Се ближат новогодишните празници и секоја година се повторуваат истите слики – сообраќајни незгоди каде директен виновник е возач кој под дејство на алкохол седнал

Декември 28, 2017 Совети
Comments Off on Дали носите појас кога се возите на задното седиште?

Дали носите појас кога се возите на задното седиште?

Неодамна, американскиот IIHS објави студија која се занимава со носењето појас на задното седиште – и резултатите кажуваат дека значително помалку луѓе „се врзуваат“ кога

Август 09, 2017 Совети
Comments Off on Дали ви е потребна Меѓународна Возачка Дозвола?

Дали ви е потребна Меѓународна Возачка Дозвола?

Секоја година при почеток на туристичката сезона се поставува истото прашање – дали навистина ни требаат Меѓународните Возачки Дозволи за да имаме право да управуваме

Јули 18, 2017 Совети
Comments Off on Автомобили и велосипеди – можеме заедно!

Автомобили и велосипеди – можеме заедно!

Возењето велосипед е здрав, економичен и еколошки начин за одење од едно место на друго – но да посветиме малку внимание на заедничкото функционирање на

Јули 16, 2017 Совети
Comments Off on Помогнете им на велосипедистите – користете Dutch Reach!

Помогнете им на велосипедистите – користете Dutch Reach!

Велосипедите се дел од сообраќајот, и неретко се случува без да сакаме да „му отвориме врата“ на некој велосипедист – но постои таканареченото „Холандско Посегање“

Јули 10, 2017 Совети
Comments Off on Безбедност: Заморот кај возачите – симптоми, причини и последици

Безбедност: Заморот кај возачите – симптоми, причини и последици

Заморот е примарна причина за повеќе од 20% од смртните случаи на патиштата во светот. Заморот значително го зголемува ризикот од несреќа. Голем број од

Јули 09, 2017 Совети
Comments Off on Совети за безбедно возење во зимски услови

Совети за безбедно возење во зимски услови

Зимата не значи само снег – значи и екстремно ниски температури, подмрзнати коловози и отежнато одвивање на сообраќајот. Дали сте подготвени

Јануари 26, 2017 Совети
Comments Off on Michelin советува: Пет работи кои треба да ги знаете за безбедно да возите и во зима

Michelin советува: Пет работи кои треба да ги знаете за безбедно да возите и во зима

Решивме во соработка со Michelin да пренесеме неколку сознанија добиени во Michelin Road Usage лабораторијата и да ве советуваме како побезбедно да патувате оваа зима!

Декември 28, 2015 Совети
Comments Off on Пет автомобилски модификации кои треба да заминат во историјата (втор дел)

Пет автомобилски модификации кои треба да заминат во историјата (втор дел)

Продолжуваме со вториот дел од нашиот серијал за тоа што не треба да му правите на вашиот автомобил!

Септември 08, 2015 Совети
Comments Off on Пет автомобилски модификации кои треба да заминат во историјата

Пет автомобилски модификации кои треба да заминат во историјата

Сите ние сакаме да ги модифицираме и персонализираме нашите автомобили, па макар и со најмали ситници – но некои од тие модификации веќе треба да

Август 15, 2015 Совети
Comments Off on Дали сте подготвени за зимата?

Дали сте подготвени за зимата?

Подгответе се – зимата доаѓа, а со неа доаѓаат и ниските температури, снегот и завеаните или замрзнати патишта. Треба да знаете како да се справите

Ноември 14, 2014 Совети
Comments Off on Како да постапите во случај на сообраќајна незгода?

Како да постапите во случај на сообраќајна незгода?

Секојдневно сме сведоци на сообраќајни незгоди, но неретко учесниците во незгодите не ги знаат своите обврски во овие ситуации. Заедно со адвокатот Весна Спировска ве

Април 02, 2013 Совети
Comments Off on Совети за возење на снег

Совети за возење на снег

Снегот стана секојдневие, па помисливме дека е добра идеја да ви пренесеме неколку совети за возење на снег

Декември 11, 2012 Совети
Comments Off on Што ако ви се случи сообраќајна незгода во странство?

Што ако ви се случи сообраќајна незгода во странство?

Бидејќи сезоната на годишни одмори е во полн ек, заедно со WINNER Осигурување Ве советуваме што да направите ако ви се случи сообраќајна незгода во

Јули 17, 2012 Совети
Горе © 2011 - 2018 CARclub.mk - Сите права задржани. Developed by evolutive.mk